המלצות עבור מדיטציה המותאמת לילדים

המלצות עבור מדיטציה המותאמת לילדים

מדיטציות הן כלי חזק המסייע לאנשים לשחרר מתחים, להיפתח, לשחרר רגשות וחסימות ולהתחבר למצב תודעה של הווה. בשנים האחרונות החלה ההבנה כי מדיטציה אינה מיועדת למבוגרים בלבד וכי גם ילדים יכולים ליהנות מהאפקט של תרגול מדיטציה.
מדיטציה לילדים יכולה להתאים עוד מגיל צעיר, תלוי במצבו ההתפתחותי של הילד וכמה הוא מסוגל לשבת מבלי לזוז. מחקרים גילו כי ילדים בעלי הפרעות של קשב וריכוז יכולים באמצעות תרגול מתמיד של מדיטציה להגיע למצב של הרפיה ורגיעה ולשבת למשך זמן ממשך יותר בכיתה או בזמן הכנת שיעורי הבית. כמו כן, מדיטציה לילדים מאפשרת להם לתרגל יכולות של ריכוז, הרפיה, שחרור, נשימה נכונה, יציבה ועוד. אם כך, מהן מדיטציות מומלצות עבור ילדים?

סוג המדיטציה

מדיטציה לילדים אינה יכולה להימשך לאורך זמן, לילדים יש סף סבלנות שונה מאשר למבוגרים וחשוב שנכבד זאת. לכן, משך זמן מדיטציה לילדים יהיה בהתאם ליכולתו של הילד, לגיל שלו ולניסיון שיש לו בתחום המדיטציה.
אחד הסגנונות המומלצים לתרגול מדיטציה עבור ילדים הינו דמיון מודרך. כאשר ישנו קול חיצוני בוטח ושלו שמנחה את הילד, הוא אינו צריך להחזיק את עצמו לבד בשקט והוא יכול לשחרר ולהתרכז בהנחיה. מדיטציות דמיון מודרך יכולות לשדר תמונות דמיון חיוביות המשפיעות על הילד ומשנות לו את תפיסת עולמו לאורך זמן.

השפעות

תרגול מדיטציה באופן כללי מאפשר לאדם לעבור ממצב של לחץ וסטרס למצב של הרפיה. כאשר ילד מתרגל מדיטציה הוא יכול להגיע למצב של רגיעה ונחת, יכולת לפתח סבלנות והתבוננות בדבר אחד לאורך זמן, יכולת הריכוז שלו מתפתחת וכן היכולת שלו להכיל את עצמו ואת האחרים.
כמובן שיש משמעות לסוג המדיטציה אותה הילד מתרגל. מדיטציה לילדים נוספת שהיא מומלצת במיוחד היא מדיטציה בקבוצה. כאשר מגיע מנחה חיצוני לכיתה או לקבוצה ומעביר את כמה ילדים יחד שיעור מדיטציה. היכולת של הילד להתבונן וללמוד מהאחר, לראות את ההשפעות של המדיטציה על ילדים נוספים מלבדו ולקבל תחושה של הקשר עם הקבוצה עימה הוא מתרגל יכולה לתרגום ולהוסיף המון לתחושת הביטחון העצמי של הילד ולהתמדה שלו.